
| Acer DX650 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.6 x 59 x 15.6 mm (4.31 x 2.32 x 0.61 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Secondary 1.27" OLED display (128 x 96 pixel resolution) Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung S3C 6410 533 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, SiRF Star III chipset |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| Pocket Office Voice memo MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1260 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 150 EUR |