
| Acer CloudMobile S500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 127 x 65.8 x 9.9 mm (5.0 x 2.59 x 0.39 in) |
| Weight | 122 (4.30 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8260A Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| HD | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| CloudMobile cloud service MP3/WAV/WMA/eAAC+ player DivX/XviD/MP4/H.264 player Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1460 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 220 EUR |