
| Acer Chromebook Tab 10 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 238.3 x 172.2 x 9.9 mm (9.38 x 6.78 x 0.39 in) |
| Weight | 544.3 g (1.20 lb) |
| SIM | No |
| Stylus | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Chrome OS |
| Chipset | Rockchip RK3399 |
| CPU | Hexa-core (4x Cortex-A53 & 2x Cortex-A72) |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable (34 Wh) |
| Talk time | Up to 9 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 330 EUR |