
| Acer beTouch T500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| TD-SCDMA | |
| Speed | TD-SCDMA |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118.5 x 58 x 13.5 mm (4.67 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~44.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android-based OPhone 1.5 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 70 EUR |