
| Acer beTouch E210 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 | |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, January. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 63 x 12 mm (4.57 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~28.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/H.264/WMV player Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.92 W/kg (head) 0.88 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.92 W/kg (head) |
| Price | About 150 EUR |