
| Acer beTouch E130 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 | |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, June. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 62.5 x 11.5 mm (4.53 x 2.46 x 0.45 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 1.6 (Donut) |
| Chipset | ST Ericsson PNX6715 |
| CPU | 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 90 EUR |