
| Acer beTouch E101 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, October. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 56 x 12.8 mm (4.45 x 2.20 x 0.50 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Scroll Wheel | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Pocket Office Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1140 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.34 W/kg (head) 0.79 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |